45th Annual VANDALIA Holiday Tournament – December 26th-29th
Pool A: Pool B:
#1 Effingham St. Anthony (2-0) #2 Flora (2-0)
#4 Vandalia (1-2) #3 Patoka (2-0)
#5 Pana (2-0) #6 Shelbyville (0-2)
#7 Ramsey (0-3) #8 Father McGivney (0-2)
***Pool record after Day Two, Session 1 is in parenthesis.
**First team listed will be designated as home team and will wear white.
Day 1 – Monday, December 26th
Game 1: Effingham St. Anthony beats Ramsey 98-12. Drew Gibson with 22 points for St. Anthony. Brady Black scores 7 for Ramsey.
Game 2: Pana beats Vandalia 52-48. Nathan Casey had 16 points for Vandalia.
Game 3: Flora defeats Father McGivney, 64-38.
Game 4: Patoka defeats Shelbyville, 53-47. Jered Cain led Patoka with 27 points.
Game 5: Pana beats Ramsey, 71-24.
Game 6: Effingham St. Anthony defeats Vandalia, 70-40. Richie Well led Vandalia with 20 points.
Day 2 – Tuesday, December 27th
Game 7: Flora beats Shelbyville, 72-61.
Game 8: Patoka beats Father McGivney, 62-24. Jered Cain with 24 points and Garrett Belcher with 19 points for Patoka.
Game 9: Vandalia beats Ramsey 71-36. Nathan Casey had 22 points, Kelly Jones had 15 points and Richie Well had 10 points for the Vandals. Brady Black had 15 points for Ramsey. Vandalia finishes pool play at 1-2 while Ramsey finishes pool play at 0-3.
Game 10: Effingham St. Anthony beats Pana, 50-48. St. Anthony finishes pool play 3-0 and Pana finishes pool play at 2-1.
Game 11: Shelbyville beats Father McGivney 69-36. Shelbyville goes 1-2 in pool play. Father McGivney finishes 0-3 in pool play.
Game 12: Patoka beats Flora, 54-45. Jered Cain finishes with 29 points, 10 rebounds and Garrett Belcher tallied 18 points, 12 rebounds. Patoka goes 3-0 in pool play, Flora goes 2-1.
Day 3 – Wednesday, December 27th
3:30pm – Game 13 – Pool A #4 vs. Pool B #3
5:00pm – Game 14 – Pool A #3 vs. Pool B #4
6:30pm – Game 15 – Pool A #2 vs. Pool B #1
8:00pm – Game 16 – Pool A #1 vs. Pool B #2
Day 4 – Thursday, December 28th
Game 9 – 3:00pm – 7th Place Game (Loser Game 13 vs. Loser Game 14)
Game 10 – 4:30pm – Consolation Game (Winner Game 13 vs. Winner Game 14)
Game 11 – 6:00pm – Third Place Game (Loser Game 15 vs. Loser Game 16)
Game 12 – 7:30pm – Championship Game (Winner Game 15 vs. Winner Game 16)
39th Annual MATTOON GIRLS Holiday Tournament – December 27th-29th
Pool A: Pool B:
Mattoon Salem
Vandalia Galesburg
St. Anthony Sullivan
Olney Decatur MacArthur
Day 1 – Tuesday, December 27th
8:30am – Game 1 – MacArthur vs. Salem
10:00am – Game 2 – Galesburg vs. Sullivan
11:30am – Game 3 – Mattoon vs. Olney
1:00pm – Game 4 – St. Anthony vs. Vandalia
3:00pm – Game 5 – Sullivan vs.MacArthur
4:30pm – Game 6 – Salem vs. Galesburg
6:00pm – Game 7 – Olney vs. Vandalia
7:30pm – Game 8 – Mattoon vs. St. Anthony
Day 2 – Wednesday, December 28th
8:30am – Game 9 – Galesburg vs. MacArthur
10:00am – Game 10 – Salem vs. Sullivan
11:30am – Game 11 – Vandalia vs. Mattoon
1:00pm – Game 12 – Olney vs. St. Anthony
4:00pm – Game 13 – Pool A #3 vs. Pool B #4
5:30pm – Game 14 – Pool A #4 vs. Pool B #3
7:300pm – Game 15 – Pool A #1 vs. Pool B #2
8:30pm – Game 16 – Pool A #2 vs. Pool B #1
Day 3 – Thursday, December 29th
Game 9 – 3:00pm – 7th Place Game (Loser Game 13 vs. Loser Game 14)
Game 10 – 4:30pm – Consolation Game (Winner Game 13 vs. Winner Game 14)
Game 11 – 6:00pm – Third Place Game (Loser Game 15 vs. Loser Game 16)
Game 12 – 7:30pm – Championship Game (Winner Game 15 vs. Winner Game 16)
Dieterich Girls’ Holiday Tournament
Pool A: Newton, Cowden-Herrick/Beecher City, Arcola and Dieterich
Pool B: Brownstown/St. Elmo, Casey-Westfield, North Clay and South Central
Tuesday, December 27
Game 1 — Newton vs. Dieterich, 10 a.m.
Game 2 — South Central vs. Brownstown/St. Elmo, 11:30 a.m.
Game 3 — North Clay (Louisville) vs. Casey-Westfield, 1 p.m.
Game 4 — Cowden-Herrick/Beecher City vs. Arcola, 2:30 p.m.
Game 5 — Casey-Westfield vs. South Central, 4 p.m.
Game 6 — Dieterich vs. Cowden-Herrick/Beecher City, 5:30 p.m.
Wednesday, December 28
Game 7 — South Central vs. North Clay (Louisville), 10 a.m.
Game 8 — Newton vs. Cowden-Herrick/Beecher City, 11:30 a.m.
Game 9 — North Clay (Louisville) vs. Brownstown/St. Elmo, 1 p.m.
Game 10 — Arcola vs. Newton, 2:30 p.m.
Game 11 — Brownstown/St. Elmo vs. Casey-Westfield, 4 p.m.
Game 12 — Dieterich vs. Arcola, 5:30 p.m.
Thursday, December 29
Game 13 — Seventh Place, 1 p.m.
Game 14 — Fifth Place, 2:30 p.m.
Game 15 — Third Place, 4 p.m.
Game 16 — Championship, 6 p.m.
TRI-CITY/SANGAMON VALLEY Girls’ Holiday Tournament
Blue Pool: #1 Tri-City/Sangamon Valley, #4 Mt. Pulaski, #5 Pawnee, #8 Ramsey
Gold Pool: #2 Springfield Lutheran, #3 Flanagan-Cornell/Woodland, #6 Stanford-Olympia, #7 South Fork
Tuesday, December 27
Game 1 – 9:00am – Mt. Pulaski vs. Pawnee
Game 2 – 10:20am – TC/SV vs. Ramsey
Game 3 – 11:40am – Springfield Lutheran vs. South Fork
Game 4 – 1:00pm – Flanagan-Cornell/Woodland vs. Stanford-Olympia
Game 5 – 4:30pm – Pawnee vs. TC/SV
Game 6 – 5:50pm – Ramsey vs. Mt. Pulaski
Game 7 – 7:10pm – Stanford-Olympia vs. Springfield Lutheran
Game 8 – 8:30pm – South Fork vs. Flanagan-Cornell/Woodland
Wednesday, December 28
Game 9 – 2:00pm – Pawnee vs. Ramsey
Game 10 – 3:20pm – Stanford-Olympia vs. South Fork
Game 11 – 4:40am – TC/SV vs. Mt. Pulaski
Game 12 – 6:00pm – Springfield Lutheran vs. Flanagan-Cornell/Woodland
Thursday, December 29
Game 13 – 2:00pm – 7th Place Game: 4th Place Blue Pool vs. 4th Place Gold Pool
Game 14 – 3:30pm – 5th Place Game: 3rd Place Blue Pool vs. 3rd Place Gold Pool
Game 15 – 5:00pm – 3rd Place Game: 2nd Place Blue Pool vs. 2nd Place Gold Pool
Game 16 – 6:30pm – Championship Game: 1st Place Blue Pool vs. 1st Place Gold Pool
57th Annual St. Elmo Holiday Tournament – December 13th-17th
*Games that follow another game will start 15 minutes after its completion.
Tuesday, December 13
Game 1 – 6:15pm — #1 St. Elmo-Brownstown beat #8 CLAY CITY, 91-19
Game 2 – *7:45pm — #4 CHBC defeated #5 MULBERRY GROVE, 67-64
Wednesday, December 14
Game 3 – 6:15pm — #2 CUMBERLAND beat #7 RAMSEY, 79-35
Game 4 – *7:45pm — #3 VANDALIA beat #6 SOUTH CENTRAL, 84-55
Thursday, December 15
Game 5 – 6:15pm — Mulberry Grove beat Clay City, 79-42
Game 6 – *7:45pm — SEB beat CHBC, 72-54
Friday, December 16
Game 7 – 6:15pm — South Central beat Ramsey, 65-33
Game 8 – *7:45pm — Vandalia beat Cumberland, 66-61
Saturday, December 17
Game 9 — 7th Place Game: Clay City beat Ramsey, 56-46
Game 10 — Consolation Game: South Central beat Mulberry Grove, 56-52
Game 11 — Third Place Game: Cumberland beat CHBC, 71-58
Game 12 — Championship Game: Vandalia beat St. Elmo-Brownstown, 68-67